Zatrucie ksylitolem u czworonogów. Na co należy zwrócić uwagę?

Dużo produktów obejmuje substancję osładzającą – ksylitol. Niemniej, iż ksylitol jest do reszty bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest gderający dla psów.

Czym jest ksylitol? Rad udziela przychodnia weterynaryjna krosno

W ciągu zeszłych paru lat nadszedł duży przyrost używania surowców cukru i środków osładzających. Jakimś z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent występującym spirytusem cukrowym znajdującym się w co poniektórych wynikach i warzywach.

Jakoś ksylitol można wyszperać w wielu materiałach, jak choćby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on dodatkowo coraz mocniej znany w chlebach. To znaczy, że istnieje opcję, iż może być dotychczasowy w ciastach i innych błogich smakołykach.

Ksylitol jest zarówno czasem ujmowany jako „cukier brzozowy”, dlatego ważne jest, żeby dogłębnie przetestować ewidencję składników przed kopnięciem czegokolwiek psu. Jeśli nie jesteś pewien, non stop zachowaj rezerwę.

Jaka ilość ksylitolu jest jojcząca dla psów?

Co więcej niezwykle małe ilości ksylitolu mogą powodować solenne kłopoty zdrowotne. Mając na uwadze wielorakie ilości ksylitolu znajdujące się w różnych produktach, ilość produktu, która musi zostać zeżarta, ażeby stawiła się toksyczność, jest wieloraka.

Dlatego nadzwyczaj doniosłe jest, aby naraz skontaktować się z lekarzem weterynarii albo Vets Now, jeśli tropisz, że Twoje zwierzę zeżarło jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Po co ksylitol jest tak groźny dla psów?

Stopień monosacharydu we krwi jest sprawdzany przez insulinę, która jest hormonem wyzwalanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie budzi uwalniania insuliny, lecz u psów ksylitol jest bardzo szybko absorbowany i powoduje dotkliwą stymulację wyzwalania insuliny, co w następnej kolejności prowadzi do pośpiesznego ubytku stopnia cukru we krwi (hipoglikemii).

Ogromne porcje ksylitolu mogą także powodować nieodwracalne niedociągnięcie wątroby.

Jakie są syndromy zatrucia ksylitolem u psinów?

Po spożyciu ksylitolu u psinów wykładniki zjawiają się zazwyczaj w toku 30 minut (choć mogą stać się nadzwyczaj ekspresowe albo ciągnąć się chociażby do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u czworonogów mogą obejmować:

atak padaczki u psa

jak uchronić psa przed hukiem?

suczka po cesarce opieka

grzybica u psa objawy

pies wymiotuje

nospa na zatwardzenie u psa

galaretowaty śluz w kupie psa

hipertermia u psa

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u psa?

Nie wypada budzić wymiotów ani serwować psu niczego doustnie, chyba żeby doktor weterynarii bezpośrednio zaordynuje takie postępowanie. Jakkolwiek nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, wskazane jest błyskawiczne leczenie poprzez łapiducha weterynarii. Leczenie może się różnić w porównaniu do tego, jak pewnego razu Twój wybraniec zjadł ksylitol.

Możliwości leczenia obejmują spowodowanie wymiotów, ażeby zabronić dalszemu przyswajaniu toksyny. Hospitalizacja w sprawie sensu kopsnięcia fruktozy, aby kurować hipoglikemię, jeżeli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i środkami strzegącymi przed uszkodzeniem wątroby.